دلایل ایجاد موخوره چیست؟

دلایل ایجاد موخوره چیست و چگونه می‌توان از آن پیشگیری کرد؟

اگر ساقه مو شما نیز چند شاخه شده و یا هنگام شانه کردن خرد می‌شود، باید بگوییم که شما دچار موخوره شده‌اید. موخوره حالتی از ساقه مو است که در آن مو به اشکال مختلف چند شاخه شده و در صورت عدم رسیدگی تشدید می‌شود و تا بالا می‌رود. موخوره انواعی دارد که در این مقاله در وبسایت هرباسنس، سعی داریم تا با هم دلایل ایجاد موخوره، روش‌های جلوگیری از موخوره و انواع آن را بررسی کنیم تا بتوانیم موهایی سالم و درخشان داشته باشیم.

انواع اشکال موخوره

به طور کلی ماهیت موخوره چیز ثابتی است. اما ممکن است به اشکال گوناگونی ظاهر شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم :

 • موخوره دوشاخه
 • موخوره سه شاخه
 • موخوره پَر شکل
 • موخوره درختی
 • موخوره گره‌ای
 • موخوره ناقص
 • موخوره نقاط سفید که بدترین نوع موخوره است که در اثر رنگ کردن بیش از حد به وجود می‌آید. اگر به این نوع موخوره دچار شدید، از رنگ کردن موهای خود جلوگیری کنید و به موهای خود زمان دهید تا ترمیم شوند.

مهم‌ترین عوامل ایجاد موخوره چه چیزهاییست؟

عوامل مختلفی باعث ایجاد موخوره می‌شوند: از مهم‌ترین عوامل ایجاد موخوره می‌توان به خشکی و کم آبی مو،عدم کوتاه کردن ساقه مو به طور مرتب، استفاده بیش از حد از اتو مو و سشوار، استفاده از شامپوهای سولفات‌دار به صورت روزانه و حالت دهنده‌های مو اشاره کرد. به طور کلی خشکی مو می‌تواند باعث ایجاد موخوره شود.  هم چنین محکم شانه کردن و آلودگی نیز می‌تواند باعث بروز موخوره شود. یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد موخوره، رنگ مو و استفاده ازشامپوها و اسپری‌های رنگ است. چرا که باعث خشکی مو شده و مو را به مرور شکننده و خرد می‌نماید. همینطور شستن مو با آب داغ و سابیدن مو هنگام شست و شو نیز باعث بروز موخوره می‌شود.

چگونگی پیشگیری از موخوره

پیشتر دلایل ایجاد موخوره را بررسی کردیم. در این بخش می‌خواهیم با هم روش‌های پیشگیری از موخوره را مرور کنیم:

 • استفاده از محصولات شیمیایی و همچنین اتو مو و سشوار به مرور باعث کاهش ضخامت مو و درنتیجه ایجاد موخوره می‌شود.
  بنابراین اولین راه جلوگیری از ایجاد موخوره می‌تواند کاهش استفاده از وسایل گرما دهنده و افزایش رسیدگی به مو و استفاده از روغن‌های طبیعی باشد.
 • همینطور کوتاهی مو به طور مرتب یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری و پیشرفت موخوره است که باعث می‌شود موخوره به بخش‌های بالای مو نفوذ نکرده و ساقه مو سالم بماند.
 • از دیگر روش‌های کارآمد برای جلوگیری از ایجاد موخوره، عدم استفاده از رنگ مو و اکسیدان است. چرا که باعث آسیب به فولیکول مو شده و مو را  نازک می‌کند که از مهم‌ترین دلایل ایجاد موخوره است.
 • مصرف ویتامین‌ها و تقویت ریشه و ساقه مو، می‌تواند سبب بهبود و استحکام مو شده و در نهایت باعث جلوگیری از موخوره شود اما بدین معنا نیست که موخوره را درمان می‌کند بلکه تنها موجب پیشگیری می‌شود.

روش‌های درمان موخوره

راه‌های زیادی تحت عنوان درمان موخوره معرفی می‌شوند اما حقیقت این است که موخوره درمان قطعی ندارد و تنها می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. اما با کوتاهی مو به اندازه یک تا دو سانت می‌توان از پیشروی آن جلوگیری نمود. هم چنین از ماسک‌های طبیعی با استفاده از روغن‌های طبیعی نیز می‌توان استفاده کرد تا سایر تارهای مو به موخوره دچار نشوند و موخوره پیشروی نکند. چرا که از مهم‌ترین دلایل ایجاد موخوره خشکی مو بوده که با استفاده از روغن‌ها و ماسک‌های طبیعی این مشکل قابل درمان است.
برای جلوگیری از پیشرفت موخوره همچنین می‌توان استفاده از لوازم حرارت دهنده را به حداقل رساند و باید به مو اجازه داد تا به مرور در دمای اتاق خشک شود.
برند هرباسنس با معرفی چهار ماسک مو کراتینه بر پایه مواد طبیعی مانند آرگان، نارگیل، آووکادو و عصاره توت‌های وحشی با شماست تا از موهای خود در برابر آلودگی، نور خوشید، حرارت، بی آبی و آسیب‌های دیگر محافظت کنید. هم چنین هرباسنس، هفت شامپوی کراتینه نیز دارد تا از موهای شما نهایت مراقبت را انجام دهد و با بهره‌وری از مواد طبیعی موهای شما را درخشان سازد. ماسک مو کراتینه آووکادو هرباسنس، جهت رفع موخوره و ترمیم خشکی مو است و پیشنهاد ما به شماست.

نتیجه گیری

مراقبت از فولیکول مو امری بسیار مهم است. چرا که در صورت عدم مراقبت از فولیکول مو، مو دچار موخوره و خرد شدگی می‌شود. دلایل ایجاد موخوره را باهم بررسی کردیم و چگونگی جلوگیری از بروز آن را توضیح دادیم. در قسمت کامنت، به رایحه مورد نظر و مشکل موی خود اشاره کنید و از ما مشاوره بگیرید.

تیتر مقالات

با ما در تماس باشید.

آخرین مقالات