سوالات متداول

پنج مورد از بهترین ویتامین ها برای رشد مو + سه ماده مغذی دیگر

مانند هر بخش دیگری از بدن شما، موها نیاز به مواد مغذی مختلف دارند تا سالم باشند و رشد کنند. در واقع، بسیاری از کمبودهای تغذیه‌ای با ریزش مو مرتبط است. گرچه عواملی مانند سن، ژنتیک و هورمون‌ها هم بر رشد مو اثر می‌گذارند، مصرف برخی مواد غذایی مطلوب در این مورد کلیدی هستند. در زیر پنج ویتامین و سه ماده غذایی دیگر وجود دارد که ممکن است برای رشد مو مهم باشد: 

ویتامین A 
تمام سلول‌ها برای رشد نیاز به ویتامین A دارند. ویتامین A همچنین به غدد لنفاوی کمک می‌کند که چربی طبیعی پوست را تولید کند. رژیم‌های کم ویتامین A ممکن است منجر به مشکلات متعددی از جمله ریزش مو می‌شود. 

ویتامین های گروه B 
یکی از بهترین ویتامین‌های شناخته شده برای رشد مو، ویتامین B یا همان بیوتین است. مطالعات نشان می‌دهد کمبود بیوتین با ریزش مو در انسان ارتباط مستقیم دارد. 

ویتامین C 
آسیب‌های رادیکال آزاد می‌توانند رشد مو را متوقف کنند. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

ویتامین D 
سطح پایین ویتامین D به آلوپسی که یک اصطلاح فنی برای ریزش موست، مرتبط است. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ویتامین D ممکن است به ایجاد فولیکول‌های جدید کمک کند (منافذ کوچکی در پوست سر که در آن موهای جدید رشد می‌کنند) بدن شما ویتامین D را از طریق تماس مستقیم با اشعه خورشید تولید می‌کند. منابع تغذیه خوب ویتامین D عبارت‌اند از ماهی چرب، روغن ماهی کبد، برخی از قارچ‌ها و غذاهای غنی شده. 

ویتامین E 
ویتامین E مانند آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند از استرس اکسیداتیو جلوگیری کند. دانه‌های آفتابگردان، بادام، اسفناج و آووکادو همه منابع خوبی از ویتامین E هستند. در مورد ریزش موآهن آهن کمک می‌کند که گلبول‌های قرمز اکسیژن را به سلول‌های شما منتقل کنند. این باعث می‌شود که این ماده معدنی برای بسیاری از توابع بدن، از جمله رشد مو مفید واقع شود. کمبود آهن، که باعث کم خونی می‌شود، یکی از دلایل اصلی ریزش مو است. فلز روی روی نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت مو دارد. همچنین کمک می‌کند که غدد لنفاوی اطراف فولیکول‌ها به درستی کار کنند. ریزش مو یکی از علائم شایع کمبود روی است. مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های روی باعث کاهش ریزش مو ناشی از کمبود روی می‌شوند. پروتئین مو تقریبا به طور کامل از پروتئین ساخته شده است. مصرف کافی آن نیز برای رشد مو مهم است. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که کمبود پروتئین می‌تواند باعث کاهش رشد مو شود و حتی منجر به ریزش مو می‌شود.

جنس مو به چند دسته تقسیم می شود؟

به صورت کلی جنس مو به سه دسته تقسیم میشود:
موی خشک
موی چرب
موی نرمال

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شوند؟

به طور کلی می‌توان ریزش مو را به 2 نوع دارای الگو (سیکاتریسیل) و بدون الگو (نان سیکاتریسیل) تقسیم کرد که ریزش موی دارای الگو شایع‌ترین فرم است که هم مردان و هم زنان را درگیر می‌کند که در این فرآیند موهای ترمینال بزرگ و دارای رنگدانه به طور پیشرونده جای خود را به موهای ظریف و بدون رنگ می‌دهند. به طور کلی ریزش مو با الگوی مردانه، ریزش موی آندروژنیک در خانم‌ها، ریزش مو به دنبال تروماها و جراحی‌ها و علل مادرزادی را می‌توان از عوامل مهم ریزش مو برشمرد. آنچه درباره کاشت مو بیشتر در آقایان می‌توان دید، الگوی ریزش موی مردانه است. بعد از آندروژن‌ها یکی دیگر از عوامل ریزش مو در آقایان فاکتورهای ژنتیک است هر چند هنوز به طور مشخص ژنی مسئول ریزش شناخته نشده است.

برای آبکشی شامپو باید از آب سرد استفاده کنیم یا آب گرم؟

برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از سطح مو خارج گردد. اما دمای آبكشی كاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید. استفاده از آب سرد هم فقط برای كاندیشر كردن (حالت دادن) عمقی مو انجام می گردد.

شامپو را باید هر چند وقت یک بار تعویض کنیم؟

این تصور از آنجا نشأت گرفته است كه در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت تواناییشان در زدودن كامل آلودگی های مو و پوست سر، به تدریج موجب تجمع برخی از آلودگی های خاص روی سر می شدند. بنابراین به مردم سفارش میشد كه هر چند وقت یكبار شامپوی خود را تعویض نموده تا این مشكل برطرف شود. امادر صورتی كه شامپوی مصرفی شما از نوع پیشرفته ای است كه باعث تجمع آلودگی روی سطحمو و پوست سر شما نمی شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. البته وفاداری به یك نوع بخصوص شامپو نیز توصیه نمی شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه انواع شامپوهای جدید با خواص متنوع عرضه می گردد و عدم استفاده از آنها به صرف آنكه «محصولی كه استفاده می كردیم امتحان خود را پس داده است!» محروم نمودن خود از پیشرفتهای تكنولوژی می باشد.

چرا باید به طور مرتب موهایمان را شامپو بزنیم؟

متخصصان همگی اتفاق نظر دارند که مهمترین کاری که شما در مقابله با چربی مو می توانید انجام دهید شامپو زدن روزانه آنهاست٬ به خصوص اگر در محیط شهری زندگی می کنید.هنگامی که تابستان و گرما غدد چربی سر را تحریک می کنند دو بار شامپو کردن در روز توصیه می شود.غدد چربی به طور مرتب چربی تولید می کنند پس باید همراه با آنها پیش بروید و آنها را پاک کنید.

مدت زمان آنکه شامپو روی سر بماند چقدر است؟

ممکن  است افرادی که دارای موی بسیار چرب هستند به دوبار شامپو زدن در روز نیاز داشته باشند اما نکته مهمتر از آن این است که شامپو را به مدت کافی روی مو نگه دارید. در هربار شستشو بگذارید شامپو ۵ دقیقه روی مو باقی بماند. نگران نباشید این کار باعث آسیب به مو یا پوست سر شما نمی شود.

چرا نباید موهای خود را بیش از حد شانه نزنیم؟

افراد دارای موهای چرب باید مراقب باشند که موهای خود را بیش از حد شانه نکنند. خوب است بدانید که شانه کردن زیادی مو٬ چربی پایه مورا از پوست سر به ساقه موها منتقل می کند.

چرا متخصصان شامپوهای شفاف را توصیه می کنند؟

شامپوهای شفاف ماده چسبناک کمتری در خود دارند و بدون باقی گذاشتن مواد اضافی٬ چربی مو را بهتر پاک می کنند.

برای کنترل کاهش چربی موی سر از چه نوع شامپو هایی می توان استفاده کرد؟

یکی از مهم ترین عوامل ریزش مو چربی مو است .برای کنترل این چربی می توان از شامپوهایی استفاده کرد که دارای گیاه هایی از جمله گزنه ،چای سبز،لیمو ،سیب،و رزماری می باشند . شامپو کراتینه موی چرب هرباسنس با دارا بودن گیاه چای سبز و سیب سبز این چربی اضافه را کنترل می کند .

ویژگی های شامپو کراتینه موی چرب هرباسنس ؟

شامپو کراتینه موهای چرب هرباسنس مناسب جهت کاهش چربی مو و پوست سر ،حاوی کراتینه هیدرولیز شده و عصاره های چای سبز و سیب سبز بوده و با دارا بودن قدرت پاک کنندگی مناسب سبب برطرف نمودن چربی اضافی و سایر آلودگی ها از سطح مو، تنظیم ترشح چربی سر و پاکسازی کامل مو می گردد. این فرآورده با حفظ رطوبت مورد نیاز کف سر و رفع حالت سنگینی مو به افزایش براقیت ،لطافت ،زیبایی و حالت پذیری مو کمک می نماید .

چای سبز در شامپوهای هرباسنس چه نقشی دارد؟

کنترل کننده ترشح چربی

شامپو تقویت کننده گیاهی هرباسنس حاوی چه عصاره هایی می باشد ؟

شامپو کراتینه تقویت کننده هرباسنس حاوی روغن های نارگیل و دانه انگور جهت کنترل ریزش موی سر می باشد .

ویژگی های شامپوکراتینه تقویت کننده هرباسنس؟

شامپو کراتینه تقویت کننده آردن مناسب جهت موهای دارای ریزش و کم پشت آقایان و بانوان ،حاوی کراتین هیدرولیز شده و روغن های نارگیل و دانه انگور بوده و با دارا بودن قدرت پاک کنندگی مناسب ،با استفاده از خواص تغذیه کنندگی و قابلیت نفوذ بالا به داخل کوتیکول های مو ،سبب تقویت و ترمیم ساختار آن می گردد. این فر آورده علاوه بر افزایش ضخامت و استحکام ساقه مو به تقویت مو های نازک و کم حجم کمک شایانی می نماید.

شوره چیست؟

شوره سر همان سلول های مرده پوست هستند که به دلیل خشکی و یا بیماری های دیگر از کف سر جدا میشوند

راه های تشخیص شوره؟

پولک‌های چرب و سفید روی مو و شانه‌‌ها. خارش پوست سر پوسته پوسته شدن پوست سر

در چه شرایطی برای درمان شوره نیاز به پزشک هست؟

چند هفته استفاده از شامپو ضد شوره‌ استفاده کرده‌اید اما تأثیری نداشته است. استفاده از شامپوی ضد شوره‌ پوست سرتان را قرمز یا متورم می‌کند.

شامپو های ضد شوره به چند دسته تقسیم می شوند؟

به طور کلی شوره کف سر به دو نوع شوره خشک و شوره چرب تقسیم می شود . و شامپو ها به سه دسته شامپومناسب شوره خشک ، شامپو مناسب شوره چرب و شامپو ضد شوره روزانه تقسیم میشوند .

روش های تشخیص شوره خشک از شوره چرب؟

شوره ها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند که مهمترین آنها شوره خشک و شوره چرب میباشد . شوره های خشک معمولا به صورت دانه های ریز و درشت از کف سر جدا شده و روی شانه و گردن میریزند. شوره های چرب معمولا به کف سر چسبیده و ایجاد خارش میکنند و با خارش آنها یک لایه پوسته سفید از کف سر جدا میشود .